| Camera | 64MP+13MP+5MP main, 24MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.78 inch AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 11, ROG UI | |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) | |
| RAM | 18GB RAM | |
| Memory | 512GB ROM | |
| Battery | 6000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Name | Asus ROG Phone 5s Pro |
|---|---|
| Model | ROG Phone 5s Pro |
| Price | Tk 140,000 |
| Brand | Asus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | EXP. December 2021 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 1400/150 Mbps, 5G 4 Gbps DL |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inch |
| Display Resolution | 1080 x 2448 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~395 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 64MP 13MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 24MP |
| Camera Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 172.8 x 77.3 x 9.9 mm (6.80 x 3.04 x 0.39 in) |
|---|---|
| Body Weight | 238 g (8.40 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Body Color | Matte White |
| Operating System | Android 11, ROG UI |
|---|---|
| OS Version | 11, ROG UI |
| CPU | Octa-core (1x2.99 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Memory Internal | 512GB UFS 3.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 18GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Really nice phone
Display: 6.74 Inches Foldable LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) Chipset
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Origin OS 3
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+40MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: Yes
OS: HarmonyOS 3.1 (China)
Battery: Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.1
Battery: Non-removable Li-Po Silicon-carbon 5450 Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 3700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 inches OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP+0.3MP main, 12MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 inches Foldable OLED Display
Camera: 40MP+8MP+16MP+TOF 3D main Camera
Chipset: Kirin 990 5G (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10, no Google Play Services
Battery: 4500 mAh battery
View Details →
Display: 6.0 inches OLED Display
Camera: 12MP+8MP+8MP main, 8MP front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 690 5G
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Li-Po battery
View Details →
Display: 6.67 inches OLED capacitive touchscreen
Camera: 50MP+8MP+8MP+40MP+TOF 3D Main, 32MP+IR TOF 3D Front
Chipset: HiSilicon Kirin 1020
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 11
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 4700 mah
View Details →